Steg för steg · 13 min
Felsökning för DJI Mini 3 och Mini 3 Pro
De vanligaste felen på DJI Mini 3 och Mini 3 Pro och vad du gör själv innan det blir ett serviceärende: start, länkning, uppdatering, bild, gimbal, sensorer, minneskort, batteri och begagnade drönare.
Publicerad 18 oktober 2026
Innan du börjar
Uppdatera DJI Fly och drönarens firmwareFirmwareDen inbyggda programvaran i drönaren, fjärrkontrollen, batterierna och glasögonen. Uppdatera när appen ber om det, annars kan funktioner saknas.. Många fel försvinner efter en uppdatering.
Ladda drönaren och fjärrkontrollen, helst till över 50 %.
Ta en skärmbild av felmeddelandet i DJI Fly.
Spara flygloggen om något hände under en flygning: Så tar du ut flygloggar från DJI Fly.
Ha drönarens serienummer redo. På Mini 3 Pro står det ovanpå batterifacket och i DJI Fly under ··· › About. På Mini 3 står produktens serienummer på drönaren: så hittar du det.
En dator med DJI Assistant 2 (Consumer Drones Series), om uppdatering, länkning eller kalibrering krånglar.
Börja här
Stäng av drönaren och fjärrkontrollen, starta dem igen och starta om DJI Fly.
Jämför versionerna med DJI:s release notes. Senaste i oktober 2026: v01.00.0500 (maj 2024) för Mini 3 och v01.00.0900 (juli 2024) för Mini 3 Pro, se DJI:s nedladdningssidor för Mini 3 och Mini 3 Pro. Är något äldre: uppdatera.
Tryck på statusfältet i kameravyn och läs hela meddelandet. Det säger ofta vad du ska göra.
Tryck aldrig på Clear All Data under About efter en olycka. Det raderar alla inställningar och all data, även flygloggenFlygloggEn fil som sparas under varje flygning, med bland annat position, höjd och drönarens status. Den visar vad som hände om något går fel, och supporten ber ofta om den., som behövs om du ska begära ersättning. Kontakta DJI först.
Drönaren startar inte
Vanliga orsaker är fel knapptryckning, att batteriet är nytt eller har legat länge och är i viloläge, eller att drönaren sitter på laddning. Mini-drönarna startar inte medan de laddas.
Tryck en gång på strömknappen, släpp och håll sedan in den i två sekunder.
Koppla ur laddaren innan du startar drönaren.
Nytt eller länge oanvänt batteri: ladda det för att väcka det ur viloläget.
Blinkar LED3 och LED4 samtidigt utan att du har tryckt på knappen sitter batteriet inte rätt: ta ut det och sätt i det igen så att det klickar. Blinkar alla fyra lamporna samtidigt är batteriet skadat. Använd det inte.
Startar drönaren ändå inte med ett laddat batteri kan strömknappen vara trasig. Då skickar du in både batteriet och drönaren.
Fjärrkontrollen länkar inte
En drönare och en fjärrkontroll i samma paket är länkade från fabriken. Mini 3 fungerar med DJI RC-N1 och DJI RC, och Mini 3 Pro dessutom med DJI RC Pro. DJI listar inte DJI RC-N2, RC-N3 eller RC 2 för någon av dem. Länkknappen heter Pair to Aircraft (Link) och finns under ··· › Control.
Vrid gimbalratten. Rör sig kameran är drönaren och fjärrkontrollen länkade. Med DJI RC-N1 sitter felet då mellan fjärrkontrollen och telefonen (nästa avsnitt). Med DJI RC eller DJI RC Pro, som har skärm: starta om fjärrkontrollen och DJI Fly.
Har fjärrkontrollen använts med en annan drönarmodell: välj rätt drönare under Connection Guide på startsidan i DJI Fly, så byter appen fjärrkontrollens firmware.
Länka om med Pair to Aircraft (Link) enligt guiden om att länka, med fjärrkontrollen högst en halvmeter från drönaren. DJI RC-N1 kan också länkas med knapparna, enligt samma guide.
Ta ur microSD-kortet ur drönaren och försök igen.
Uppdatera DJI Fly och firmware. Hjälper det inte: uppdatera drönaren och fjärrkontrollen var för sig med DJI Assistant 2 (Consumer Drones Series) på en dator och försök igen.
Går det ändå inte att länka kan det vara fel på drönaren eller fjärrkontrollen. Då är det ett serviceärende.
Telefonen ansluter inte till DJI RC-N1
DJI Fly visar Connection Guide, eller att fjärrkontrollen inte är ansluten till telefonen, fast fjärrkontrollen styr drönaren. Då är felet oftast kabeln eller telefonen.
Ta av telefonens skal och koppla in kabeln igen, gärna vänd åt andra hållet.
Kontrollera att kabeln sitter i fjärrkontrollens port för telefonen, eller prova en annan kabel.
Android: välj bara laddning när telefonen frågar hur USB ska användas, eller filöverföring på vissa telefoner. Kommer ingen fråga: slå på USB-felsökning i telefonens utvecklaralternativ.
iPhone som visar Accessory Not Supported: prova en annan kabel. Fungerar en Android-telefon men inte en iPhone kan det vara fel på fjärrkontrollen.
Starta om fjärrkontrollen och telefonen. Säkerhetskopiera, avinstallera och installera om DJI Fly.
Vilka telefoner som fungerar: Ladda ner DJI Fly och anslut telefonen till fjärrkontrollen.
Uppdateringen misslyckas
Vanliga orsaker enligt DJI är att batteriet i drönaren eller fjärrkontrollen är under 20 %, att något stängs av under uppdateringen, att internet bryts eller att du byter app på telefonen under nedladdningen. Att drönaren startar om flera gånger, att gimbalen blir slapp och att lamporna blinkar är normalt, och när uppdateringen är klar stängs drönaren av.
Ladda drönaren och fjärrkontrollen till över 50 %.
Håll telefonen uppkopplad och DJI Fly öppen under hela nedladdningen.
Ta inte ur batteriet under uppdateringen. Batteriets firmware uppdateras tillsammans med drönarens.
Ta ur microSD-kortet ur drönaren, och ur fjärrkontrollen om den har skärm och du har ett kort där.
Starta om drönaren, fjärrkontrollen och DJI Fly och försök igen.
Fungerar det inte: uppdatera med DJI Assistant 2 (Consumer Drones Series) på en dator, enligt Uppdatera firmware på din DJI-drönare. Starta DJI Assistant 2 och logga in först. Slå sedan på drönaren och anslut den till datorn inom 20 sekunder.
Misslyckas uppdateringen även med datorn är det ett serviceärende.
Ingen bild eller kort räckvidd
Mini 3 Pro har videolänken DJI O3, med upp till 8 km räckvidd i EU och livebild i 1080p/30fps. Mini 3 har DJI O2, med upp till 6 km i EU och livebild i 720p/30fps. Räckvidden gäller i fri sikt utan störningar, och du måste alltid ha drönaren inom synhållVLOS och BVLOSVLOS betyder att du ser drönaren med egna ögon under hela flygningen, vilket krävs i den öppna kategorin. BVLOS betyder utom synhåll och kräver den specifika kategorin, till exempel standardscenariot STS-02.. Träd, byggnader och störningar gör den mycket kortare.
Försvinner bilden under flygning: håll in Flight Pause/RTH-knappen tills fjärrkontrollen piper, och vänta på att drönaren kommer tillbaka (så fungerar återflygningen). Är den inte tillbaka inom 10 minuter: kontakta DJI:s support eller vår kundservice.
Rikta antennerna på DJI RC-N1 mot drönaren. DJI RC har inbyggda antenner: peka fjärrkontrollens ovansida mot drönaren.
Flyg på en öppen plats. Stäng av wifi och Bluetooth på enheter nära fjärrkontrollen, och stäng appar som körs i bakgrunden på telefonen.
Ingen bild redan på marken: vrid gimbalratten. Rör sig kameran är drönaren och fjärrkontrollen länkade. Uppdatera firmware, återställ kamerainställningarna i DJI Fly, ta ur microSD-kortet och starta om båda.
Kontrollera störningarna under ··· › Transmission. Med DJI RC-N1: prova också en annan telefon.
Når bilden under 100 m på flera öppna platser, även efter en uppdatering, är det ett serviceärende.
Gimbalen är sned eller visar fel
Att gimbalen hänger snett när drönaren är avstängd är normalt. Fel vid starten beror ofta på att gimbalskyddet sitter kvar eller att gimbalen tar i marken.
Ta av gimbalskyddet och fäll ut armarna innan du startar drönaren.
Ställ drönaren på plant underlag så att gimbalen inte tar i något.
Lutar bilden under flygning: kontrollera att gimballäget är Follow och inte FPV. I läge S med spaken fullt utslagen kan gimbalen också luta, så flyg i läge N eller C när du filmar.
Står gimbalen fortfarande snett: kalibrera först IMU:n och kompassen enligt Kalibrera kompass, IMU och gimbal i DJI Fly.
Kalibrera sedan gimbalen: ··· › Control › Gimbal Calibration › Auto.
Har drönaren krockat, eller står felet kvar efter kalibreringen, är det ett serviceärende.
Kompass, IMU och sensorer
Blinkar statuslamporna växelvis rött och gult behöver kompassen kalibreras. Kompassen och IMU:n kalibrerar du i DJI Fly under ··· › Safety › Sensors, steg för steg i Kalibrera kompass, IMU och gimbal i DJI Fly.
Kompassfel: kalibrera utomhus med minst 50 % batteri, långt från metall, bilar och parkeringshus. Misslyckas det: flytta dig en bit och försök igen.
IMU-felIMUInertial Measurement Unit: sensorer i drönaren som mäter acceleration och rotation, så att den vet hur den lutar och rör sig och kan flyga stabilt. Ber appen om det kalibrerar du IMU:n med drönaren på ett plant och torrt underlag.: kalibrera på plant underlag. Står felet kvar: ta ur microSD-kortet och kalibrera igen.
Mini 3 Pro har synsensorer framåt, bakåt och nedåt. De kalibreras automatiskt, och på marken stänger drönaren av dem för att spara ström: lyft och se om varningen försvinner. Ber DJI Fly om avancerad kalibrering gör du den med DJI Assistant 2 (Consumer Drones Series) på datorn, enligt avsnittet om synsensorerna i kalibreringsguiden. Står felet kvar efter det är det ett serviceärende.
Mini 3 har bara synsystem nedåt, för positionering, och inga hindersensorer att kalibrera. Visar DJI Fly ett sensorfel: starta om drönaren. Står felet kvar är det ett serviceärende.
Håll sensorernas glas rena med en mjuk duk. Använd aldrig rengöringsmedel med alkohol.
Hinderavkänningen reagerar inte (Mini 3 Pro)
Mini 3 Pro känner av hinder framåt, bakåt och nedåt. Sensorerna fram och bak fungerar bara i läge N och C med hinderundvikningen på Bypass eller Brake, inte i läge S. Hinderundvikningen är avstängd i intelligenta lägen och när du filmar i 1080p med 120fps eller i 2,7K eller 4K med 48, 50 eller 60fps, och den fungerar inte när drönaren flyger åt sidan eller uppåt. Över vatten, snö och enfärgade eller blanka ytor, och i mycket mörker eller starkt ljus, fungerar synsystemen dåligt. Mini 3 har ingen hinderavkänning. Mer: Hinderundvikning i DJI Fly.
Minneskortet läses inte
Mini 3 har inget internminne, så du behöver ett microSD-kort. Använd ett kort från DJI:s lista över rekommenderade kort. Till båda krävs ett kort med UHS-I hastighetsklass 3 eller bättre. Kortet formaterar du under Storage Location i kamerainställningarna, och formateringen raderar allt på kortet.
Starta om drönaren och DJI Fly.
Prova ett annat kort från DJI:s lista.
Säkerhetskopiera och formatera kortet i DJI Fly.
Har drönaren filmat länge med hög bildfrekvens och blivit varm: stäng av den, låt den svalna i 30 minuter och försök igen.
Ta aldrig ur kortet medan drönaren är påslagen. Läses inget rekommenderat kort, ens efter formatering, kan kortplatsen vara trasig. Då är det ett serviceärende.
Batteriet laddar inte
Batteriet laddar bara mellan 5 och 40 °C, och inte när drönaren är påslagen. Laddhubben laddar tre batterier i tur och ordning, det med mest laddning först. Vid fel visar lamporna ett skyddsläge:
Lampa | Blinkar 2 gånger per sekund | Blinkar 3 gånger per sekund |
|---|---|---|
LED2 | För hög ström | Kortslutning |
LED3 | Överladdning | För hög spänning från laddaren |
LED4 | För kallt för laddning | För varmt för laddning |
Koppla ur laddaren och anslut den igen. Vid fel temperatur fortsätter laddningen av sig själv när temperaturen är normal igen.
Använd DJI 30W USB-C Charger eller en annan USB-laddare med PD (USB Power Delivery).
Prova ett annat batteri och en annan kabel, och ladda både i drönaren och i laddhubben, för att se om felet sitter i batteriet, laddaren eller hubben.
Nytt eller länge oanvänt batteri: ladda det för att väcka det ur viloläget.
Batterierna laddar ur sig själva när de inte används, till ungefär 96 % efter en dag och 60 % efter nio dagar. Det är normalt och skyddar batteriet mot att svälla.
Använd aldrig ett svullet eller skadat batteri. Mer om batterivård: Ta hand om drönarbatterierna.
QuickTransfer fungerar inte
QuickTransfer för över filer från drönaren till telefonen över wifi, i upp till 25 MB/s, och 6 MB/s om bara 2,4 GHz fungerar. Det gör du med DJI Fly i telefonen: DJI RC stöder inte QuickTransfer. Så använder du funktionen: För över bilder och film från drönaren till telefonen eller datorn.
Slå på Bluetooth, wifi och platstjänster i telefonen. Android: ge DJI Fly behörighet till wifi.
Mini 3: starta drönaren, vänta tills självtestet är klart och tryck snabbt tre gånger på strömknappen. Statuslamporna blinkar blått när drönaren är i QuickTransfer-läge.
Första gången du ansluter bekräftar du genom att hålla in drönarens strömknapp i två sekunder.
Android: prova Profile › Settings › QuickTransfer Band › Fixed 2.4 GHz på startsidan i DJI Fly. Alternativet finns inte på alla telefoner.
Starta om telefonen och drönaren, och håll dig borta från wifi-routrar, Bluetooth-högtalare och hörlurar.
Begagnad drönare: flygningen är begränsad
Är drönaren bunden till förra ägarens DJI-konto kan DJI Fly begränsa flygningen, och en bortflygningsrapport går bara att göra från det bundna kontot. Förra ägaren tar bort drönaren från sitt konto under Profile › Device Management, och det går att göra på distans. Sedan binder du drönaren och fjärrkontrollen till ditt konto. Steg för steg, och vad du gör om du inte når säljaren: Länka fjärrkontroll eller glasögon och koppla drönaren till ditt DJI-konto.
Utan inloggning i DJI Fly begränsas flygningen till 30 m höjd och 50 m avstånd. Anslut till internet och logga in.
När det blir ett serviceärende
Skicka in drönaren om felet finns kvar efter stegen ovan, efter en krock eller om den har varit i vatten, eller när DJI Fly visar ett hårdvarufel. Spara flygloggen och skärmbilder. Så går det till: Så skickar du in drönaren på service. Har du köpt drönaren hos oss: läs också om reklamation och återköp.
Har drönaren flugit bort: leta med Find My Drone och gör en bortflygningsrapport (Aircraft Flyaway) i DJI Fly under Profile › Device Management. Rapporten går bara att göra om drönaren, fjärrkontrollen och ditt DJI-konto var bundna före flygningen. Har drönaren DJI Care Refresh kan du få en ersättningsdrönare mot en avgift: DJI Care Refresh och DJI Care Enterprise.
Vanliga frågor
Kan jag använda DJI RC 2 eller RC-N2 med Mini 3?
Nej, inte enligt DJI. Mini 3 fungerar med DJI RC-N1 och DJI RC, och Mini 3 Pro dessutom med DJI RC Pro. DJI RC-N2, RC-N3 och RC 2 finns inte i DJI:s listor.
Varför fungerar inte QuickTransfer med DJI RC?
DJI RC stöder inte QuickTransfer. Anslut telefonen direkt till drönaren i stället.
Får Mini 3 och Mini 3 Pro fortfarande uppdateringar?
DJI garanterar programuppdateringar för Mini 3 till 31 december 2026. Den senaste firmwaren kom 2024, för Mini 3 i maj och för Mini 3 Pro i juli (läget i oktober 2026), se DJI:s nedladdningssidor. DJI Fly stöder båda, och DJI Care Refresh säljs fortfarande för dem.
Varför stängs Mini 3 Pro av när den står på marken?
Mini 3 Pro har ingen fläkt och kyls av luften från propellrarna när den flyger. Står den påslagen på marken kan den stängas av efter ungefär 22 minuter för att inte bli för varm (DJI:s test i 25 °C). Starta drönaren först när du är redo att flyga.
Undviker Mini 3 hinder?
Nej. Mini 3 har bara synsystem nedåt och ingen hinderavkänning, inte heller under återflygningen. Ställ därför in RTH-höjden över alla hinder: Återflygning (RTH) i DJI Fly.
Om det inte fungerar
Kontakta vår kundservice. Ha modellen (Mini 3 eller Mini 3 Pro), serienumret, firmwareversionen och en skärmbild av felmeddelandet redo, så går det fortare. Om C-klassC-klassEU:s märkning på drönaren som anger viktgräns och tekniska krav. Den avgör var du får flyga och vilket drönarkort du behöver. Samma modell kan få olika klass beroende på paket.Läs mer och regler: Regler för DJI Mini 3 och Mini 3 Pro.
Hjälpte guiden dig?
Behöver du mer hjälp?
Kundservice hjälper dig med flygloggar, Care-ärenden, reklamationer och allt annat. Telefontid 09:00-16:00
© 2026 Swedron Sverige AB. Guiden får inte kopieras utan vårt tillstånd.
Care, service och reklamation
































































